Marin County Genealogy

MARIN COUNTY GRAMMAR SCHOOLS
1899
Source: The Marin Journal, June 29, 1899, page 2.
Transcribed by: Carolyn Schwab



The June meeting of the County Board of Education began on the 17th and continued 8 days.  The Board at present consists of James B. Davidson of Sausalito, F.W. Wright of San Rafael, C.O. Sharpe of Olema, Miss B.C. Brown of Larkspur, and Supt. of Schools, Mr. Furlong.  A general review of the work of the county schools for the term just closed was made by inspecting district reports.  Seventeen districts reported graduates from grammar grades.

Over 60 pupils were in the final examination held in the county schools during the first week of June.  Of this number, 53 received diplomas of graduation, having finished the County Course of Study.

Two grades of diplomas are now issued by the Board to pupils who have finished the Course of Study.  The higher grade of diploma carries with it recommendation of the Board that the pupil is capable of doing academic work, and entitled to admission to Normal or High School.  The second class diploma is without recommendation, but certifies that the pupil has finished the Course of Study for the grammar schools.

Thirty-seven received diplomas of the higher grade, and sixteen of the lower grade, as follows:

Black District – 1st Class – JOSEPH J. CODONI, ADOLPH R. CHEDA, WALTER E. TOMASINI, CALVIN S. GRANDI
 2nd Class – EDMUND A. CHEDA, WILLIAM W. MARSHALL, AMENIO J. MARTELLA

Bolinas – 1st Class – HELEN WILKINS

Clark – 1st Class – HELEN CLARK, ALICE CLARK, ANNIE BOSTWICK

Eastland – 1st Class – EVA THOMAS, GRACE WATSON

Garcia – 1st Class – ANGELINO V. PEDROTTI, ADDIE ERNESTINE PEDROTTI, MAUD S.E. FIORI, WILLIAM MYERS
 2nd Class – JOHN ALCANTRA, JOSEPH P. TORINI

Laguna Joint – 1st Class – LOTTIE M. JENSEN

Lincoln – 2nd Class – CHESTER A. SMITH

Novato – 1st Class – LOUIS WINKLEMAN, ANTONE DeBORBA,
 2nd Class – HENRY DAHL

Nicasio – 2nd Class – CELIA A. COTTA, MARY CABRAL, JAMES F. O’NEIL

Ross Landing – 1st Class – MARGARET MURPHY
 2nd Class – MAY LYNCH, ALICE ESCALLIER

Salmon Creek – 1st Class – NELLIE WOODLEY, ORI SILACCI

Sausalito – 1st Class – IDA M. O’CONNELL, LENA SCHNELL, EMILY ANDERSON, WILLIAM E. THOMAS
 2nd Class – HENRY COUGHLAN, LILLIE COCHRAN, MARY MARTOLA

San Anselmo – 1st Class – DAVID W. TAYLOR, MARGUERITE BURROWS, KATIE H. BUTLER, MANUEL MARSHALL
 2nd Class – MAGGIE BUTLER

San Antonio – 1st Class – GEORGIANA EHLERS, GEORGE VONSEN, ARTHUR E. MATZEN

San Geronimo – 1st Class – LESLIE MOSES

Tocaloma – 1st Class – ALMA CECILIA MAZZA, ROMEO QUINTO CODONI

Tomales – 1st Class – SARAH GOWDY, VIOLA PATTEN, EDITH McPHILLIPS


Return to Marin County Genealogy
© Copyright  2008  Ron Filion and Pamela Storm.  All rights reserved.