Alameda County Genealogy - sfgenealogy.com

OAKLAND TECHNICAL HIGH SCHOOL
FACULTY & GRADUATES
JUNE 1915
Source: The Class Scribe, Published by Oakland Technical High School, Oakland, California, June 1915.


ADMINISTRATION, FACULTY & STAFF

Mr. P.M. FISHER, Principal
Mr. Wm. F. EWING, Vice Principal, Geometry

Miss M.C. HEATON, Vice Principal, English
ENGLISH DEPARTMENT
Miss Ruth WILDER, Head of Department
Miss H. BARUN, English, Latin
Miss B.B. BYXBEE, English
Mrs. B. CHAMBERLAIN, Journalism, English
Miss Helen CRANDALL, Dramatics, English
Mr. G. HUDGINS, English
Miss R.I. SWETT, English
Mr. WILLIAMSON, Public Speaking, English

MATHEMATICS DEPARTMENT
Miss M.W. TYRRELL, Head of Department, Algebra, Geometry, Alg. Theory
Mr. C.C.DANFORTH, Shop Arithmetic, Ind. Physics, Surveying
Miss L.M. GARNER, Algebra, Geometry
Miss E. MARTENS, Algebra, Geometry, Latin
Miss A.B. SYTHE, Algebra, Geometry, Trigonometry

SCIENCE DEPARTMENT
Mr. S.E. COLEMAN, Head of Department, Chemistry, Physics
Mr. A.H. AYRES, Chemistry, Household Chemistry
Miss K. DOLBEAR, Botany, General Science

DRAWING DEPARTMENT
Mr. G. GALE, Head of Department, Mechanical Drawing, Freehand Drawing
Miss G.W. CLARK, Freehand Drawing
Miss Maude E. CLOCK, Freehand Drawing
Mr. R.J. BROWER, Mechanical Drawing
Mr. M.V. MOWBRAY, Jr., Mechanical Drawing
Mr. R.S. SISSON, Mechanical Drawing

LANGUAGE DEPARTMENT
Mr. E.H. COFFEY, Head of Department, Spanish
Miss J. CASE, Spanish
Mr. C.E. CAVE, German, Latin
Miss K.M. DOUGLASS, Spanish, French
Miss C. ENGLEHARDT, French
Miss M. PALMER, Spanish

HISTORY DEPARTMENT
Miss Anna KEEFE, U.S. History, General History, Civics, Modern and Mediaeval History
Mr. J. KORSKI, General History, Mediavel and Modern History, Economics

MUSIC DEPARTMENT
Miss B. KLUMMER, Choral, Orchestra, Harmony, History of Music
Mrs. M.W. DAVIS, Choral, Harmony, History of Music
Mr. H. TRUTNER, Band

HOME ECONOMICS DEPARTMENT
Miss M.P. CLARK, Acting Head of Department
Miss Grace ALLINGHAM, Cooking
Miss L.G. LIGHTNER, Millinery
Miss Myrtle MOWBRAY, Sewing
Miss H. WALKER, Sewing
Mrs. G.M. STRANGE, Sewing

COMMERCIAL DEPARTMENT
Mr. R.R. STUART, Head of Department, Bookkeeping
Miss I.L. CARRUTH, Stenography and Typewriting
Miss C.L. COMINGS, Stenography and Typewriting
Mrs. L.D. CHANDLER, Rapid Calculation
Mr. L.G. DONAHUE, Bookkeeping, Rapid Calculation
Miss N. EVANS, Bookkeeping and Commercial Law
Miss C.E. HAMPEL, Survey of Vocations, Stenography and Typewriting
Mrs. L.L. HARFORD, Stenography, Typewriting, Stenotyp
Mrs. A.C. HOLME, Department Store Salesmanship
Miss S.A. MADDEN, Stenography and TYpewriting
Mr. W.E. MOORE, Bookkeeping and Penmanship, Office Practice
Miss May V. SWIFT, Bookkeeping and Penmanship
Mr. N.O. SHIVELY, Stenography, Typewriting, Salesmanship and Advertising, Commercial Correspondence

LIBRARY
Miss Rosemary STOLZ, Library Methods

GYMNASIUMS
Miss C.A. COVEY, Girls' Gymnasium
Mr. H.H. CRAFTS, Pianist
Mr. J.H. THOBURN, Boys' Gymnasium

SHOP DEPARTMENT
Mr. W.T. ELZINGA, Head of Department, Machine Shop
Mr. J. PETTY, Forge
Mr. J.A. ROBINSON, Cabinet Making
Mr. R. MacINTOSH, Pattern Making

SECRETARIES
Miss H.K. WORSHAM
Miss C. BIGNAMI


GRADUATING CLASS

Steele MITCHELL, President
Leslie CLAWSON, Vice-President
Mona DIXON, Secretary
Theodore JORDAN, Treasurer

Collins BRADLEY
Donald BRADNER
Rudolph BREUER
Nellie CHAPEL
FRANKLIN CHU
Charles FISHER
Fred GEDDID
Carl GERHARDY
Alice HAMSHER
Marshall HJELTE
Earl HOWATT
Walter JARVIS
Lester LISTON
Dan McKENZIE
Walter MEYER
Walter MILLER
Ada MILLS
Helen MOORE
Harvey MORRILL
Reuben NELSON
Max NYE
Ernest OLSEN
Edwin RISSBERGER
Kenneth ROBERTSON
Woodburn SCOTT
Aeola SHIELDS
Will STEVENSON
Montell YANNKE

Return to Alameda County Genealogy
Copyright © 2007-2008 Pamela Storm and Ron Filion. All rights reserved.